CZYM POWINIEN CHARAKTERYZOWAĆ SIĘ MATERAC DLA DZIECKA?

Sen jest bardzo ważną czynnością w życiu dziecka, to właśnie wtedy dziecko odpoczywa i regeneruje siły, ale również rozwija się i rośnie. W takim wypadku bardzo ważnym jest, aby zadbać o wygodny materac nie tylko dla niemowlaka, ale również dla starszego dziecka. Znalezienie materaca idealnego dla dziecka może być nieco problematyczne, ze względu na ogromny wybór modeli w sklepach.

Twardość materaca

Materac dla dziecka, które nie ma regularnej budowy ciała i jeszcze rośnie  nie powinien być zbyt miękki, ponieważ w takim materacu główka dziecka będzie się zbyt mocno zagłębiać i odchylać w stosunku do całego ciała. Nie znaczy to, że im twardszy materac tym zdrowszy, gdyż będzie dla dziecka przede wszystkim niewygodny. Najlepszy materac to ten, który podczas leżenia pozwala ciału przybrać komfortową pozycję. Twardość materaca należy sprawdzić kładąc na nim malucha i sprawdzając czy ugina się pod jego ciężarem. Dobrze dobrany materac dla dziecka, powinien lekko się uginać, ale dziecko nie może się w materac zapadać. Jeśli tak się zdarzy to znak, że jest on zbyt miękki i nie nadaje się dla maluszka.

Materiał z jakiego wykonany jest materac

Na rynku jest dostępnych wiele modeli materaców, jednak dla niemowląt, dużą popularnością cieszą się modele wykonane z pianki poliuretanowej. Są one stosunkowo tanie, wystarczająco twarde oraz należą do grona hipoalergicznych. Dodatkowo zapewniają optymalne podparcie dla kręgosłupa, są sprężyste i wspomagają nocną regenerację. Charakteryzują się jednak słabym przepływem powietrza, co może powodować rozwój pleśni i grzybów.

Materace z materiałów organicznych

Większą popularność zdobywają również materace z organicznych materiałów, jak kokos, gryka czy trawa morska. Ciekawą propozycją są materace z wypełnieniem kokosowym. Są one hipoalergiczne i bezpieczne, a dodatkowo cechują się całkiem niezłą wytrzymałością na odkształcenia. Ich jedyna wadą jest wchłanianie wilgoci, przez co może przyczynić się do powstawania pleśni i grzybów. Pomimo wielu korzyści jak np. antyalergiczność, z czasem materiały te tracą swe właściwości.

Dobrym zastosowaniem w materacach jest lateks. Jest to pianka zbudowana z połączenia kauczuku naturalnego i syntetycznego. Jest bardzo elastyczna w pierwszej fazie ugięcia i szybko reaguje na wzrost obciążenia. Wykazuje cechy antyalergiczne i antybakteryjne. Jednak tak samo jak tworzywa organiczne z czasem traci on swoje właściwości.

Dobry materac dla dziecka zmniejsza ryzyko występowania deformacji kręgosłupa dlatego warto zadbać o odpowiedni dla każdego dziecka.

Bardzo duży wybór wysokiej jakości materacy dla dzieci znajdą Państwo w sklepie z produktami rehabilitacyjnymi i ortopedycznymi https://mildis.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *