W aranżacji wnętrz kluczowe znaczenie mają dwa aspekty – forma i przestrzeń. Często są one w dużym stopniu od siebie uzależnione, nadając ostateczny kształt projektowanej przestrzeni. Doskonale widać to na przykładzie kawalerek, które – choć małe – muszą być urządzone w sposób wygodny i funkcjonalny.

Jak urządzić kawalerkę?

Stylowe mieszkanie dla singla, czyli potocznie kawalerka, ma swoje zalety, jak i wady. Z jednej strony nie wymaga ona zbyt wielu elementów wyposażenia, gdyż jej rozmiar skutecznie redukuje do minimum liczbę znajdujących się w niej elementów aranżacyjnych. Z drugiej strony, urządzenie kawalerki wymaga odpowiedniego planu, który uwzględnia zarówno kształt pomieszczenia, jak również upodobania właściciela.

Kolor ścian

Każdy, profesjonalny projektant wnętrz, rozpocznie planowanie aranżacji kawalerki od kolorystyki jej ścian. W małych pomieszczeniach dużą rolę odgrywa optyka, toteż będą one musiały iluzorycznie zwiększać objętość pomieszczenia. Do tego celu zawsze nadawały się kolory jasne, a konkretnie – biel i jej kremowy odcień. Wprowadzenie do aranżacji nawet pastelowych barw w niczym tak naprawdę nie pomoże.

Meble? Jeśli tak, to tylko z namysłem!

Opcjonalne wyposażenie kawalerki to sofa z funkcją spania, komplet krzeseł i stolików a także jedna, lub maksymalnie dwie szafy na odzież. Najbardziej kompaktowa forma tej aranżacji będzie składać się z typowych, naściennych mebli składanych, które można dowolnie formować. Taką formę może mieć łóżko, stolik a także… półka naścienna. Nowoczesne wnętrza oparte na tym koncepcie wcale nie należą do rzadkości!

Prostota dodatków

Stylowe mieszkanie dla singla nie powinno przytłaczać. Dlatego optymalnym rozwiązaniem będą tu proste i oszczędne dodatki, np. w postaci lekkich kompozycyjnie lamp wiszących. Nie zajmują one dużo miejsca, a z pewnością są bardziej praktyczne, niż duże i rozłożyste lampy.

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie dodatków pochodzenia roślinnego, które w prostym, nowoczesnym wnętrzu powinny zawsze pięknie wyglądać. Mogą one mieć formę np. lekkiego bukietu, umieszczonego w istotnym punkcie kawalerki.

Okna – drzwi na świat

W przypadku małych kawalerek okna powinny być jak największe. Ich duży rozmiar optycznie powiększa pomieszczenie, ale też zwiększa ilość wpadającego światła. Duże okna stanowią również podkreślenie idei nowoczesnych wnętrz o lekkiej, delikatnej aranżacji. Dobrym pomysłem będzie stworzenie ich w oparciu o jak największe tafle szkła.

mieszkanie - duże okna

Podsumowując, nowoczesne wnętrza kawalerek powinny opierać się przede wszystkim na lekkich kompozycjach aranżacyjnych, wykorzystujących kompaktowe i rozświetlone formy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *