Kuchnia to centrum życia rodzinnego i towarzyskiego. Tutaj przyrządzamy posiłki, spędzamy czas z rodziną, przyjmujemy gości, jemy, odpoczywamy i pracujemy. Dlatego tak ważne jest, aby znajdujące się w kuchni lampy odpowiadały indywidualnym potrzebom domowników i wszystkim, wykonywanym przez nich czynnościom.

Wybierając lampy do domu, w tym do kuchni, trzeba dobrze przemyśleć, w jakich miejscach będziemy potrzebować światła i jaką rolę ma ono pełnić. Zadaniem lamp jest bowiem nie tylko rozganianie mroku, ale również budowanie klimatu czy nadawanie przestrzeni konkretnego charakteru. Oprócz głównego źródła światła na pewno będziemy potrzebować dodatkowych lamp i lampek w strategicznych punktach. Przyjrzyjmy się naszej kuchni i podzielmy wnętrze na funkcjonalne strefy.

Lampy wiszące i sufitowe w kuchni

W kuchniach najlepiej sprawdzają się lampy wiszące i sufitowe. Mogą one pełnić rolę centralnego i dodatkowego oświetlenia. Dają rozproszone światło, które skutecznie dociera do wszystkich zakamarków pomieszczenia. Lampy wiszące często spotykane są nad blatami roboczymi, w tym nad kuchennymi wyspami. Blask pada na blaty prostopadle, więc nie zasłaniamy sobie światła podczas przyrządzania posiłków. Dekoracyjna lampa wisząca zazwyczaj pojawia się także nad stołem. Jej zadaniem jest nie tylko rozświetlanie blatu, ale również budowanie klimatu podczas codziennych i świątecznych uczt. Dobrze dobrana lampa nad stołem sprawi, że blat zostanie równomiernie i subtelnie oświetlony, a w pozostałej części kuchni zapanuje klimatyczny półmrok. Duża lampa wisząca jest wyrazistym akcentem dekoracyjnym, więc musi korespondować z ogólnym wystrojem. Jeśli dysponujemy nieco niższą kuchnią, zamiast lampy na długim kablu wybierzmy model podsufitowy. Producenci nowoczesnego oświetlenia oferują specjalne produkty, które wyglądają jak ze szkła, a w rzeczywistości wykonane są z lekkiego tworzywa. Taką lampę możemy bezpiecznie przymocować do sufitu podwieszanego.

Kinkiety w kuchni

W mniejszych i stylizowanych kuchniach często spotykane są dekoracyjne kinkiety. Do wyboru pozostaje wiele ciekawych modeli, dających światło rozproszone lub punktowe – w zależności od budowy klosza. Kinkiety możemy zamontować wszędzie tam, gdzie potrzebujemy więcej blasku, ale nie mamy miejsca na lampę wiszącą ani nie chcemy zabierać miejsca na podłodze czy blatach. Kinkiety pełnią ważną rolę dekoracyjną. Są nieocenione w budowaniu nastroju i w wyznaczaniu kierunku aranżacji. Montuje się je na ścianach, więc doskonale sprawdzają się w niskich pomieszczeniach.

Lampy podłogowe i stołowe w kuchni

Dość niespodziewanie do kuchni wkroczyły lampy podłogowe, kojarzone przede wszystkim z oświetleniem salonowym. Lampę podłogową z kloszem na bardzo długim wysięgniku możemy ustawić przy stole tak, by światło padało na środek blatu. Takie rozwiązanie jest spotykane głównie w kuchniach loftowych i nowoczesnych. Lampę podłogową umieszcza się także na granicy strefy kuchennej i wypoczynkowej w roli separatora otwartej przestrzeni. Co ciekawe, do kuchni możemy zaprosić również lampy stołowe. Postawmy klasyczną lampę stołową na blacie – o ile oczywiście mamy na nią miejsce. Nadamy wnętrzu niepowtarzalnego retro klimatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *