Remont dachu czy zadaszenie nowego budynku to poważna inwestycja. Zadajemy sobie pytanie: co na dach, aby było ładnie, solidnie, bezpiecznie i w miarę możliwości tanio? Przybliżymy kilka sposobów krycia dachów, aby wybór stał się prostszy.

Stare domy często pokrywane były szkodliwym azbestem. Po zrzuceniu starego dachu trzeba podjąć decyzję czym pokryć dach, aby był trwały i spełniał najwyższe standardy jakości.

Blachodachówka – cechy

Coraz częściej stosowanym materiałem do krycia dachów staje się blachodachówka. Popularność tego materiału wynika z wielu jego zalet. Standardowe dachówki są materiałem ciężkim i dosyć trudnym w montażu. Blachodachówka jest natomiast bardzo lekka i montuje się ją stosunkowo łatwo. Dach z blachodachówki do złudzenia przypomina ten z tradycyjnej dachówki. Blachodachówka występuje w wielu wzorach i kolorach, dlatego zaspokoi gusta najbardziej wymagających klientów. Blachodachówka jest odporna na zmiany warunków atmosferycznych. Nie straszne jej opady deszczu ani śniegu. Ma wysoką odporność na działanie promieni UV i na rdzę. Dobrze wykonany dach z blachodachówki, będzie cieszył właściciela przez długie lata. Blachodachówka jest materiałem lekkim, dzięki czemu redukuje zużycie drewna w konstrukcji dachowej, a co za tym idzie ogranicza koszty. Ciężar dachu ma również duży wpływ na bezpieczeństwo konstrukcji całego budynku.

Zalety blachy trapezowej

Jeszcze do niedawna blacha trapezowa kojarzona była wyłącznie z budynkami hal produkcyjnych i użyteczności publicznej. Dzisiaj, coraz częściej stosuje się ją jako poszycie dachów domów jednorodzinnych. Dzięki dosyć dużej palecie kolorów łatwo można wybrać ten odpowiadający klientowi. Do krycia domów polecane są blachy trapezowe o małych wymiarach przetłoczeń, natomiast do krycia dużych powierzchni o tych większych. Dach z blachy trapezowej jest bardzo trwały i solidny. Jest również sporo tańszy od blachodachówki, dzięki czemu zyskuje coraz większe grono zwolenników. Blacha trapezowa nie rdzewieje, jest odporna na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Jej kształt ułatwia odpływ wody i śniegu z dachu. Jeśli więc zależy nam na tanim, efektownym i bezpiecznym dachu, wybór blachy trapezowej będzie jak najbardziej trafny.Do cięcia zarówno blachodachówki jak i blachy trapezowej należy używać nożyc ręcznych lub wibracyjnych. Wszelkiego rodzaju szlifierki mogą bowiem uszkodzić powłokę ochroną, a co za tym idzie zmniejszyć wytrzymałość materiału. Blachę trapezową można również stosować na podbitkę, do zadaszenia wiat i garaży. Sprawdza się również jako pełne ogrodzenie np. placu budowy.

Wykończenie dachu

Ważnym elementem przy budowie dachu jest również jego wykończenie. Obróbka kominów jest równie ważna jak sam dach. Dobrze zrobiona zapewni nieprzeciekanie dachu w tych miejscach. Dobre rynny zapewnią odpowiednie odprowadzanie wody co przedłuży żywotność dachu i zabezpieczy elewację przed zaciekaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *