Mówi się, że trawnik jest wizytówką domu. Jest to pierwszy element, na który od razu zwrócą uwagę goście, wchodząc do Twojego domu, ogrodu lub na działkę. Może z pozoru wydawać się, że kwestia utrzymania trawnika w dobrym stanie jest intuicyjna i nie potrzebujesz do tego żadnej specjalnej wiedzy i że kosiarka, którą przejedziesz po trawie dwa razy do roku, w zupełności wystarczy – jednak nic bardziej mylnego! Sprawdź, jak sadzić trawę na wiosnę i jak później o nią dbać!

Jak dbać o trawnik?

Umiejętność odpowiedniego wysadzania trawy może wydawać się banalna, jednak w rzeczywistości mało kto wie, jak prawidłowo powinien wyglądać ten proces. Dodatkowo rzeczy, które możesz uważać za oczywiste i łatwe do domyślenia się, potrafią czasem nie tylko nie działać, ale nawet pogarszać stan Twojego trawnika i utrudniać odpowiednio szybki wzrost trawy.

Jeśli zależy Ci, aby Twój trawnik (szczególnie podczas wymagającego okresu wiosennego) wyglądał schludnie i solidnie, najlepiej będzie, jeśli pracę pielęgnacyjne zaczniesz od czyszczenia darni i poprawienia właściwości gleby poprzez wertykulację (polega na pionowym nacinaniu powierzchni, średnio na głębokość 5-15mm) i aerację (napowietrzanie gleby za pomocą otworów), a następnie zrobisz ewentualne dosiewki. Dobrze by było, aby pod koniec całego procesu nawieźć cały trawnik odpowiednio dobranym do tego nawozem.

Kiedy sadzić trawę?

Najodpowiedniejszym terminem do tego, by sadzić trawę, jest sezon wiosenno-letni. Czy jest jednak jeden konkretniejszy okres, w którym powinieneś zacząć ją sadzić? Otóż okazuje się, że tak i jest to środek wiosny, czyli czas między początkiem kwietnia a końcem maja.

Siew wiosenny sprzyja kiełkowaniu nasion ze względu na optymalną wilgotność podłoża i ciepłą temperaturę. Trawa ma w tym okresie czas, aby zacząć kiełkować, ukorzenić się i dobrze rozrosnąć przed letnimi upałami, a przed pierwszymi przymrozkami będzie już na tyle dojrzała, że powinna sobie poradzić w tak niesprzyjających warunkach.

Jaki rodzaj trawy wybrać?

Jeśli Twoim celem jest posiadanie dobrze prezentującego się trawnika, warto byłoby przyjrzeć się rodzajom traw dostępnych na rynku. Do najbardziej powszechnych (i również najlepiej sprawdzających się) gatunków nasion trawy należą: 

  • życica,
  • wiechlina,
  • kostrzewa
  •  

Jeśli jednak nie jesteś ekspertem w dziedzinie traw, możesz po prostu zainwestować w przebadaną, markową mieszankę traw z nienaganną renomą. Z bardziej uniwersalnych propozycji warto przyjrzeć się mieszankom  traw Florovit, wśród których możesz wybrać najbardziej odpowiednią do rodzaju gleby np. mieszanka traw na tereny suche. Wszystkie rodzaje nasion traw, które  oferuje Florovit, to niezwykle jakościowe  trawy , które  nie tylko będą świetnie wyglądać, ale również wytrzymają zarówno upały, jak i mrozy.

Mieszanki  traw Florovit charakteryzuje przede wszystkim trwałość i łatwość w uprawie – jest to idealny wybór, jeśli oczekujesz schludnego, prostego w utrzymaniu, gęstego i odpornego trawnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *